Blog Roberta Węgrzyna

Czas na inwestycje

Mija dziesięć lat od utworzenia w Kędzierzynie-Koźlu podstrefy ekonomicznej. Na 70-hektarowym terenie Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego nie doczekaliśmy się jednak żadnego znaczącego inwestora, mimo że w sąsiednich strefach, np. w Ujeździe nowe firmy wyrastają niemal jak grzyby po deszczu. Posiadamy wszelkie atuty, a jednak inwestorzy wybierają inne lokalizacje. Konkurencja nas wyprzedza, mimo że Pole Południowe KKPP, kompleksowo uzbrojone kosztem kilkudziesięciu milionów złotych, jest w pełni gotowe na przyjęcie inwestorów.

Żeby to zmienić Kędzierzyn-Koźle potrzebuje:

» po pierwsze:

- politycznego wsparcia na szczeblu centralnym, gdyż to tam, zapadają decyzje o lokalizacji dużych inwestycji i tworzeniu nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Ich pozyskanie musi stanowić absolutny priorytet dla osób sprawujących władzę w Kędzierzynie-Koźlu.

» po drugie:
- uruchomienie polskich placówek dyplomatycznych w Europie i na świecie, które to powinny otrzymać kompleksową ofertę Kędzierzyna-Koźla o możliwości inwestowania na naszym terenie.

» po trzecie:
- dostarczenie naszej oferty placówkom dyplomatycznym obcych państw w Warszawie. ( Dla przykładu, Zjednoczone Emiraty Arabskie uruchomiły kilka lat temu program inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie poszukiwały terenów inwestycyjnych 10-15 ha )
- uruchomienie parlamentarnych grup bilateralnych, poprzez które można dotrzeć do państw zainteresowanych inwestowaniem w tej części Europy.

Doprowadzę do tego, aby wszystkie wyżej wymienione warunki zostały spełnione jednocześnie deklarując pełne wsparcie i dyspozycyjność dla prezydent Kędzierzyna-Koźla.
Jedna sprawa to pozyskiwanie nowych inwestorów, a druga to utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia. Zagrożona jest m.in. przyszłość Elektrowni Blachownia. Jej dalsze funkcjonowanie zależy od polityków, dlatego podejmę niezbędne działania, by nie dopuścić do wygaszenia tego zakładu, gdyż byłaby to niewątpliwa strata dla miasta.
Ożywienie gospodarcze Kędzierzyna-Koźla wymaga pozyskania silnego wsparcia politycznego zarówno na szczeblu wojewódzkim ale przede wszystkim na szczeblu centralnym. Wiem z kim o tym rozmawiać i jak skutecznie wykorzystać na rzecz Kędzierzyna-Koźla obecną koniunkturę inwestycyjną, która nie będzie trwać w nieskończoność. Trzeba ją zdyskontować tu i teraz, podejmując dynamiczne i skuteczne działania. Jestem zdeterminowany do działania, aby nowe inwestycje w Polsce przestały omijać nasze miasto.

Ożywienie gospodarcze dotyczy także mikro i małych przedsiębiorstw. Pierwszym projektem uchwały który złożę w Sejmiku Województwa Opolskiego będzie projekt uchwały upraszczający procedury pozyskiwania środków europejskich. Z własnego doświadczenia wiem, że wnioski kilkumilionowe obarczone są zdecydowanie mniejszymi wymogami proceduralnymi, aniżeli wnioski składane przez mikro i małe przedsiębiorstwa na kwoty 100, 200, czy 300 tys. zł. Tak nie może być ! Tym bardziej, że w innych województwach te procedury są zdecydowanie łagodniejsze.
Będę wspierał także wszelkie działania na rzecz szeroko rozumianej ekologii, czystej energii, a także nowoczesnych technologii. Jesteśmy miastem wielkiego przemysłu i czas wejść na ścieżkę nowoczesności.

Nikt jeszcze nie skomentował wpisu... Bądź pierwszy!

Skomentuj wpis

 

— wymagane *

— wymagane *