Blog Roberta Węgrzyna

Mieszkańcy mają prawo to wiedzieć

Prezydent Tomasz Wantuła nie miał odwagi stanąć do debaty na temat kondycji Kędzierzyna-Koźla i usiłował tym samym uciec od odpowiedzi na niewygodne dla siebie pytania. Do odpowiedzi na nie mieszkańcy miasta mają jednak pełne prawo, dlatego zapowiedziałem, że będę je stawiał publicznie. Pierwsze dwa dotyczą następujących kwestii:

1. Obecny włodarz Kędzierzyna-Koźla stworzył wokół siebie iście bizantyjski dwór doradców i asystentów, nie mający precedensu w żadnym innym samorządzie województwa opolskiego, ani nawet w miastach znacznie większych niż Kędzierzyn-Koźle. Dlatego zwróciłem się do Prezydenta odpowiedź na pytanie, ile pieniędzy z budżetu miasta kosztowało utrzymanie jego gabinetu, biorąc pod uwagę nie tylko pensje, ale także wszelkie inne koszty, takie jak delegacje, diety i tym podobne.

Efekty działania prezydenckiego gabinetu doradców i asystentów są powszechnie znane i – delikatnie mówiąc – bardzo mizerne. O kosztach niestety powiedzieć tego nie można, dlatego domagam się przedstawienia ich wysokości na przestrzeni kadencji rządów Tomasza Wantuły.

2. Okres sprawowania funkcji przez Tomasza Wantułę to dla Kędzierzyna-Koźla czas inwestycyjnego zastoju, co Prezydent początkowo tłumaczył koniecznością zaciskania pasa przez gminę, potem okazało się, że Tomasz Wantuła i jego ekipa nie mają pomysłu ani kwalifikacji, by przygotować i zrealizować rozwojowy program inwestycyjny. Nawet prosty remont targowiska przy ul. Damrota okazał się dla rządzącym zadaniem ponad siły. Mimo to Prezydent powinien rozliczyć się przed mieszkańcami i odpowiedzieć na pytanie, ile pieniędzy z budżetu miasta zostało w ciągu minionego 3,5 roku wydane na inwestycje i jaki stanowią one procent budżetu? Nie mam na myśli inwestycji planowanych, lecz faktycznie zrealizowane w budżetach miasta na lata 2011, 2012, 2013 i dotychczasową część roku 2014 oraz to, jaki stanowią one procent ogólnych wydatków gminy w tym okresie.

Odpowiedzi na te pytania należą się mieszkańcom, dlatego mam nadzieję, że Prezydent nie będzie się uchylał przed ich udzieleniem.

Z wyrazami szacunku,
Robert Węgrzyn

Nikt jeszcze nie skomentował wpisu... Bądź pierwszy!

Skomentuj wpis

 

— wymagane *

— wymagane *