Blog Roberta Węgrzyna

Tylko estakada z NDM-u na Pogorzelec stworzy małą obwodnicę Kędzierzyna

Nadszedł znakomity czas na realizację śmiałych planów, które usprawnią ruch w mieście.

Połączenie alei Lisa z ul.Partyzantów stworzy małą obwodnicę. Nowy odcinek miałby przebiegać nad torami kolejowymiWszystkie inwestycje drogowe w Kędzierzynie-Koźlu idą w dobrą stronę. Z centrum został wyprowadzony ciężki transport o czym świadczą zwężenie al. Jana Pawła i teraz Wojska Polskiego. Jednak w związku z tym kierowcy ciężkiego transportu muszą mieć alternatywne rozwiązania poruszania się po mieście.

Rozwiązaniem może być „mała obwodnica” Kędzierzyna, czyli budowa estakady, która połączy aleję Lisa z ulicą Partyzantów. Dzięki temu Kędzierzyn będzie można objechać dookoła bez wjeżdżania do miasta.
To nie jest nowa koncepcja. Podobne rozwiązanie planowano już w latach 70., lecz nie zostało zrealizowane, dlatego al. Lisa w tak nienaturalny sposób urywa się tuż za skrzyżowaniem z ul. Wojska Polskiego. Ewentualna estakada stanowiłaby – w kontekście obwodnicy północnej, której budowa właśnie się zaczyna – łącznik z drogą na Gliwice. Jedną z jej kluczowych zalet byłaby zdecydowana poprawa bezpieczeństwa transportu chemicznego i poruszania się po mieście wozów interwencyjnych. Teraz straż pożarna ma problem, by przejechać przez centrum. Zwężenie Wojska Polskiego i Jana Pawła II ma swoje zalety, ale rodzi też potencjalne zagrożenia, na które znakomitym antidotum, byłaby „mała obwodnica”.
Trzecia przeprawa mostowa przez kolej w mieście będzie infrastrukturalnym skokiem cywilizacyjnym.

Ta inwestycja wcześniej czy później musi zostać zbudowana. Plan jest realny w kontekście ostatniej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej, z której mamy szansę pozyskać fundusze na inwestycje infrastrukturalne.

Finansowanie poskładane ze środków gminy Kędzierzyn-Koźle i funduszy unijnych, a niewykluczone, że moglibyśmy liczyć na wsparcie budżetu państwa.

Nikt jeszcze nie skomentował wpisu... Bądź pierwszy!

Skomentuj wpis

 

— wymagane *

— wymagane *